30.11.2016r.

         Spadająca temperatura poniżej zera to trudny czas dla osób pozostających bez dachu nad głową. W związku z „Akcją Zima” funkcjonariusze prowadzą cykliczne kontrole miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Działalna strażników skupiają się na osobach, które adaptują na miejsca mieszkaniowe pustostany, altany działkowe, wnęki budynku czy pomieszczenia zsypowe. Miejsca te nie gwarantują im bezpieczeństwa ponieważ, tu nie tylko niska temperatura stanowi zagrożenie ale również wiele innych czynników w tym niewłaściwe obchodzenie się z urządzeniami grzewczymi mogącymi spowodować zaczadzenie lub poparzenie oraz nadużywanie alkoholu, który powoduje iż ryzyko utraty zdrowia czy życia wzrasta.
         Pamiętajmy bezdomność to nie zawsze wybór, to czasami konieczność. Nie  udawajmy, że nie widzimy bezdomnych, nie mijajmy ich obojętnie. Osoba leżąca na ławce czy na chodniku to sygnał do działania, do szybkiej pomocy.
         Przykładem może być zdarzenie z minionego poniedziałku, przed południem, gdzie operator monitoringu zauważył osobę, która leżała na chodniku przy przejściu podziemnym na Pl. Słowiańskim. Natychmiast poinformował najbliższy patrol Straży Miejskiej. Do momentu przybycia pomocy medycznej, strażnicy udzielali pierwszej pomocy przedmedycznej. Po przybyciu zespołu ratownictwa medycznego mężczyzna został zabrany do szpitala.
        Apelujemy. Nie ignorujmy  takich osób. Nie bójmy się podjąć zdecydowanych działań, ponieważ każda minuta może decydować o ludzkim zdrowiu lub życiu. Noc spędzona na ławce, w pustostanie może skończyć się dla takich osób tragicznie. 
        
Państwa informacje o ludziach będących w trudnych warunkach dla nich położeniu, przekazane odpowiednim służbą pozwolą na dotarcie do potrzebujących i udzielenie im pomocy oraz schronienia w wyznaczonych placówkach, być może państwa pomoc przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie.
        
W przypadku zauważenia osób zagrożonych wychłodzeniem organizmu prosimy o kontakt telefoniczny z odpowiednimi służbami.
Straż Miejska – 986;
Policja – 997;
Pogotowie Ratunkowe – 999;

pomoc2.jpg

pomoc1.jpg

legnica

Sobota
17 Sierpnia 2019
Pogoda: