23-24.04.2014r.

         Już po raz drugi, Straż Miejska w Legnicy przy współpracy z Fundacją Ewy NAWOROL oraz Powiatowym Inspektoratem Weterynarii w Legnicy w dniach 23-24.04.2014r. zorganizowała imprezę edukacyjną pod hasłem „Odpowiedzialny Opiekun”.
        Akcja plenerowa przyciągnęła na Legnicki Rynek około 1000 osób, nie tylko dzieci i młodzież ale także każdego właściciela czworonoga. Celem zorganizowanej przez nas akcji było uświadomienie obecnym jak i przyszłym właścicielom zwierząt jaka odpowiedzialność ciąży na nich kiedy decydują się na bycie opiekunem np. psa. Uczestnicy akcji dowiedzieli się, że pies czy kot nie jest zabawką „tylko na pewien czas”, takie zwierzę ma swoje potrzeby, zwyczaje czy charakter. Strażnicy przy pomocy atrapy „tego co często spotkać można na trawniku czy chodniku, a w co nikt nie chce wdepnąć” uczyli jak można posprzątać po swoim piesku.
        Animatorzy z fundacji Ewy NAWOROL informowali dzieci jak rozpoznać czy pies chce się pobawić czy może zaatakować. Każdy z słuchaczy mógł zadać nurtujące go pytanie oraz przećwiczyć ustalone już sposoby, jak można osłonić się przed atakującym psem. Niezwykle istotne było uświadomienie biorącym udział w pokazach dzieciom, że zwierzę samo z siebie rzadko bywa agresywne, zwykle winny jest człowiek, właściciel (opiekun) danego zwierzęcia, który nieodpowiednio traktuje np. psa. Biorący udział w pokazach Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Legnicy zorganizował dla uczestników bardzo ważną pogadankę dotyczącą szczepień zwierząt oraz co zrobić kiedy zostaniemy pogryzieni przez psa. Atrakcją dla najmłodszych było „malowanie twarzy”, przy współpracy z Panią Kornelią Muszyńską, każde dziecko mogło choć na chwilę  upodobnić się do zwierzątkątka, np. pieska, kotka czy wilka. Funkcjonariusze zachęcali również do obejrzenia pojazdów służbowych a przede wszystkim do pojazdu specjalistycznego , który na co dzień służy strażnikom do odłowu zwierząt. 
      Jednak najważniejszym elementem spotkania przedstawianym przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej było bezpieczeństwo nie tylko dzieci i młodzieży w wieku szkolnym ale również dorosłych jak również sprzątanie psich odchodów przez lokalną społeczność. Pomimo, iż wciąż borykamy się z tym problemem, to coraz częściej można zobaczyć właścicieli sprzątających po swoich pieskach. Każdy kto uczestniczył w tych dniach w naszej imprezie otrzymał mała niespodziankę , która będzie przypominała o konieczności realizacji w rzeczywistości założeń i celów akcji „Odpowiedzialny Opiekun”. 

(Więcej zdjęć w galerii)

abc1.JPG

 abc2.jpg

abc3.JPG

 

 

legnica

Piątek
29 Maja 2020
Pogoda: